Web tasarım nedir nasıl yapılır? Bilmeyenler için web sitesi tasarımı

Web tasarım nedir nasıl yapılır? Bilmeyenler için web sitesi tasarımı

Web tasarım internette var olan sitelerin tasarımı anlamına gelmekte. Genel anlamda yazılım geliştirme alanına değil web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi yönlerine odaklanır.

Bir web tasarımcı internet sitesinin görünümü düzeni ve içeriği üzerine çalışmaktadır. Örnek olarak görünüm kullanılan yazı tipi, renkler ve görsellerle ilgilidir. Düzen bilgilerin nasıl yapılandırıldığı, sınıflandırıldığı ile ilgilidir. İyi bir internet sitesi tasarımının kullanımı kolay, estetik olarak güzel ve ziyaretçi grubuna ve işletme markasına uygundur.

Web sitesi tasarımı, bir internet sitesinin geliştirme sürecinde en önemli parçadır. Web tasarım ile ilgilendiğinize göre yaratıcı bir şeyler yapmak hoşunuza gidiyordur. Web tasarım yapmak işlevsel bir sanat eseri yapmak gibidir. Başlamadan önce bilmeniz gereken şeylerin ne olduğunu merak ediyorsanız bu kılavuz tam size göre.

İlk web sitesi tasarımlarınız için basit ve temel şeyler seçin

Bu çok aptalca görünüyor değil mi? Ancak aşırı hırslı olduğumuz zaman cesaretimiz kırılabilir. Yapacağınız ilk projeniz için basit bir tasarım seçmek daha mantıklıdır. Örneğin bir e ticaret sitesi ile uğraşmak daha karmaşıktır ve deneyim kazandıkça bu yönde ilerlemeniz daha iyi olacaktır.

Bir blog ile işe başlamak mükemmel bir fikir olabilir. İçerik yönetim sistemleri için tasarımlar yapmak daha öğretici olduğu gibi gelecekteki tasarımlarınız için de sağlam bir temel oluşturma avantajı sağlayabilir. En mükemmelini yapmak için bile sıfırdan başlamak zorunda değilsinizdir. Üstelik blog şablonları ile çalışarak daha kolay daha göze hitabeden işler çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda şablonlar sizin için iyi bir öğrenme aracı olabilir. Javascript, html ve css öğelerinin nasıl yan yana geldiğini hangi işlerin nasıl yapıldığını görmek sizde daha derin fikirlerin oluşmasını sağlayabilir. Şablonlar üzerinde değişiklikler yaparak, özelleştirmeler yaparak çalışabilirsiniz.

Eğer blog tasarımı yapmak hoşunuza gitmedi ise hobilerinizle ilgili bir tasarım üzerinde çalışmayı düşünün. Hobileriniz ile ilgili anılarınızı paylaşabileceğiniz bir web sitesi tasarlamak tutkunuzu öne çıkararak projenize keyifle sarılmanızı sağlayacaktır.

Diğer web sitesi tasarımlarından ilham almak

Şüphesiz hemen hemen hepimizi etkileyen şaşırtıcı tasarımlara denk gelmişizdir.

Beğendiğiniz sitelerin urllerini saklayın ya da yer imlerine ekleyin. Pinterest de tasarım bulabilmek için harika yerlerden biridir. Çeşitli illüstrasyonları, kitap kapaklarını vd. çalışmaları bulabilir ve pinleyebilirsiniz. Sıkıştığınız zamanlarda size ilham kaynağı olabilirler.

Yapılan keşiflerin dışında bir de küratörlerin oluşturduğu koleksiyonlar bulunmakta.

  • Awwards; Sürekli yenilenen çeşitli temaları bulabilirsiniz.
  • Behance; Yaratıcı ve kaliteli tasarımları burada buabilirsiniz.
  • Dribble; Tasarımcıların çalışmaları hakkında geri bildirim alabilmek ve iletişim kurabilmek için forum olanağı da bulunmaktadır.

 Web siteleri dışından ilham almak

Web tasarım, bir grafik, bir roman kapağı veya banka atmsi gibi her yerde bulunabilen görsellerle ilişkilidir. Bu tasarımlarda hangi nesnenin neden işe yaradığını yada işe yaramadığını bir tasarımcı gözüyle görmeye çalışarak ilerleyebilirsiniz.

Web tasarımda tipografi

Çoğumuz bir şeyler okurken yazı tiplerine dikkat etmeyiz. İçeriği tüketirken bu tür öğelere dikkat etmek tasarımcı yönünüze katkı sağlayabilir. Menü de bulunan yazı tipleri okunabilir durumda mı? El yazısı yazı tipini popüler kılan nedir? Tipografinin hem iyi hem de kötü kullanımlarına dikkat etmek tasarımcı yönünüze gerçekten çok katkı sağlayacaktır.

Typewolf  popüler hale gelen yazı tiplerini görebilmek için iyi bir kaynak. Mükemmel yazı tipi kombinasyonlarına sahip kitaplıklara buradan ulaşabilirsiniz. Tipografi örneklerini görmek gerçekten çok faydalı. Farklı yazı tiplerini tanımak, ilk tasarımınızı üretirken size yardımcı olacaktır.

Web tasarımda güzel sanatların etkileyiciliği

Çoğu tasarımcı sanatçıların eserlerinden aldığı ilhamlar ile tasarımlarını şekillendirmekte. Değerli içeriğin sanatsal görsellerle bir araya geldiğini  düşünün mükemmel olurdu değil mi?

Web sitesi tasarımında farklı türden tasarımlara bakın

Bilinmesi faydalı olabilecek bir çok tasarım disiplini bulunmakta. Ürünlerin tasarımları, çeşitli illüstrasyonlar, marka tasarımı yaratıcı duygularınıza katkıda bulunabilir.

Web tasarımın dışındaki tasarım ilhamları için de araştırmalar yapmak size katkı sunabilir. Farklı türden tasarımlara açık olmak size daha fazla ilham kaynağı yaratacaktır. Tasarım hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olabilirseniz ilk web tasarımınız da o kadar iyi olacaktır.

Web tasarım yaparken içerikleriniz hazır bulunsun

İlk içeriklerinizin mükemmel olması zorunluluk değildir. Daha sonra Seo için düzenlemeler yapabilirsiniz. Fakat yayınlanacak olan taslağa sahip olmak, tasarımın amacına uygun olmasında yardımcı olacaktır. İçerikler ile tasarım yapmak web site tasarımının nasıl görüneceğini doğru çalışıp çalışmayacağını daha iyi gösterebilir.  Ayrıca tasarım sürecinde size doğru güncellemeleri yapabilme fırsatı verir.

CMS’lerde hazır yazıların olması gerekir. Başlamadan önce işle ilgili yazılar yazabilmeniz tasarımlarınızın nişe uygun gerçeklerle tasarlanabilmesini sağlar.

Web sitesi tasarımında basitlik

Yazılar, navigasyon ya da CTA’ları düşünün hiç kimse içinde gezinmek için mücadele vereceği bir tasarımı sevmez.

İlk tasarımlarınızda tavsiye olarak basitlik ve düzen vurgusunu ön plana çıkarmaya çalışın. Tasarım mantığı site içerisinde gezinen ziyaretçilere rehberlik edebilecek düzeyde olmalıdır.

Web tasarımda Kullanıcı deneyimi için temel bilgiler

Web sitesi tasarımı, web okyanusunda gezinen verilerden daha fazlasıdır. İçerikler ile beraber tipografi, düzen, görüntüler, renk şemaları ziyaretçi kitlenizin duygularını harekete geçirerek onları daha fazla gezinme-satın alma için ikna edebilmesiniz sağlar. Yapılan tasarımın ziyaretçiler açısından hiçbir engel barındırmayan net bir yolda ilerlemelerini sağlayan netlikte olması gerekir.

Kullanıcı deneyimi ziyaretçilerinizin tercihlerini yaş ortalamasını hislerini anlamaya yönelik çalışmalar bütününe denir. Ziyaretçiler web sitenizde neyi aramaktalar, tasarımınız aranılan şeyi bulmalarına yardımcı olabiliyor mu?

İlk web tasarımınızı yaparken aşağıdaki kullanıcı deneyimi ilkelerini aklınızdan çıkarmayın;

  • Tasarımda basitlik ve sezgiselliği ön planda tutun.
  • Tasarımınızdaki tüm kavramları mantıklı bir sıra ile oluşturun.
  • Ziyaretçilerinizin ihtiyaç duyabileceği şeylere odaklanın ve yeteneklerinizi gösterebileceğiniz uçarı şeylere odaklanmaya ara verin.   

Ziyaretçi kitlesi hakkında bilgi edinmek onların ihtiyaçlarına uygun bir tasarım yapabilmenize yardımcı olacaktır.

Web tasarımda kullanıcı arayüzü tasarımı için temeller

Web tasarımda yeniyseniz ya da yeni başlıyorsanız kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü arasındaki farkı bilmiyor-karıştırıyor olabilirsiniz. Ne yazık ki çoğumuz karıştırmaya devam ediyor. Fakat bunu bilmeniz faydanıza olacaktır ikisi de farklı kavramlar.

Kullanıcı deneyimi bir tasarımın verdiği his ile ilgili, kullanıcı arayüzü ise özellikler ile ilgilidir. Web sitesini bir asansöre benzetirsek kullanıcı arayüzü kat düğmelerinin boyutu ve düzenlenmesi ile ilgiliyken, kullanıcı deneyimi ise asansör alanının renkleri aynanın tasarımı ve diğer tasarım seçeneklerini kapsamaktadır. Kullanıcı arayüzü ziyaretçilerinize sorunsuz bir deneyimi yaşaması için ihtiyaç duyabileceği araçları vermekle ilgili kısımdır.

İlk web tasarımınızı yaparken aşağıdaki kullanıcı arayüzü ilkelerini aklınızdan çıkarmayın;

  • Etkileşim sağlamak için yapılan öğelerin işlevlerinin açık bir şekilde anlaşılabilir olması gerekmektedir.
  • Ziyaretçilerin yapması beklenen tüm eylemler mantıksal planlama kalıpları ile takip edilebilmelidir.
  • Tasarımsal seçimler net bir amaca dayanmalıdır.

Web tasarım süreci ve temel tasarım ilkeleri

Tüm etkili tasarımlar belirli kurallar üzerine oluşturulur ve başlamadan önce temel web tasarım ilkelerini anlamak önemlidir. Sürecinizi basitleştirebilecek ve kolaylıkla uygulanabilecek standart uygulamalar bulunmakta.

Web sitesi tasarımında yerleşim

İyi bir web tasarımı yapmak istiyorsanız, düzeni anlamak önemli bir adım olacaktır. Yapacağınız her şeyi minimumda tutmanızı ve yerleşime odaklanabilmek için en az öğe ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Tasarım yapmaya başladığınızda ızgaraları aklınıza getirin. Izgaralar web tasarımda kullanacağınız div bloklar ve görüntüler gibi öğeleri düzenli bir şekilde hizalamanıza yardımcı olacaktır.

Yapacağınız mizanpajın yapısı görsel anlamda bir hiyerarşi içinde olmalıdır. Ziyaretçilerin görmesini istediğiniz önemli fikirler ne kadar önemli yada hangi sırada hangisi yer almalı? Yapılacak olan hiyerarşinin ziyaretçilerin sürekli olarak kullandığı ortak kalıplara uymak zorundadır. Ziyaretçilerin sıklıkla izledikleri iki yol var; F ve Z desenleri. Bu kalıpların nasıl uygulandığını bilmek içeriklerinizi düzenlerken size yardımcı olacaktır.

F şeklinde olan kalıp içeriklerin yoğun olduğu kalıplara daha uygundur. Ziyaretçilerin gözleri genellikle bir şeyler dikkatini çekene kadar sol tarafa bakarlar. Bir restoran menüsü düşünün dikkatinizi çeken bir şeyler görene kadar menünün sol tarafına bakarsınız. Sol taraftaki yemek resimleri ya da kalın yazılı olan yiyecekler dikkatinizi çektiğinde sağ tarafa doğru bakmaya başlarsınız.

Ziyaretçilerinizin de çoğunluğu bu modeli kullanarak siteyi inceleyecektir.

Z şeklinde olan kalıp daha az içerik ile ilişkilidir. Web sitelerinin genel olarak açılış sayfaları bu kalıba uygun olarak tasarlanmıştır. Web tasarıma yeni başlayan biri iseniz bu hile işinize çok yarayabilir.

Web sitesi tasarımında renkler

Tüm gökkuşağı renklerine sahipsiniz. Ve bu büyük kartela size büyük bir sorumluluk yüklüyor. Renkleri iyi ya da kötüyü vurgulamak için bile kullanabilirsiniz.

Renk şeması seçerken aşağıdaki adımlara dikkat etmeyi unutmayın;

Web tasarımda tek renk kullanımı

Tabanda tek renk kullanarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Tek tip bir renk şeması elde edene kadar doygunluk miktarını değiştirebilir, ışık ve koyu renk ayarlamaları yaparak kendi renk şemanızı oluşturabilirsiniz. Sitenin vurgu yapmak istediği şeyden bağımsız olarak tek renk kullanımı en akıllı seçimlerden biridir. Unutmadan metin rengi için hangi rengi seçerseniz seçin okunabilirlik konusuna dikkat ettiğinizden emin olun.

Web tasarımda tamamlayıcı renk kullanımı 

Genellikle bu teknikte renk skalasındaki zıt renkler kullanılır. Çok kolay değil mi?

Zıt renkler genellikle birbirini tamamlayan renklerdir.

web sitesi tasarımı ve tipografi kullanımı

Tipografi yapılacak işin duygusunu bildirir

Düğün davetiyesi ile anma duyurusunu düşünün. Her ikisi de yaşamsal olaylar. Fakat biri neşeli bir aktivite diğeri ise hüzünlü bir aktivitedir. Süslü bir yazıtipi düğün için mükemmel olabilir fakat anma için iyi değildir.

Web tasarıma başlayın

Öğretici yazılar eğitimler vs çok değerlidir fakat işin sonunda bir tasarım yapmanız gerekecek. Hiç kimsenin görmeyeceği bir şey yapsanız bile bu öğrenmeye devam ettiğinizin bir göstergesidir. Yaptığınız tasarımlar mükemmel olmak zorunda değiller ve herkesin beğenisi gerekmiyor.

Geribildirimler

İlk tasarımınızı yapıp bitirdikten sonra başkalarının kontrol etmesini ve size eksiklerinizi bildirmelerini isteyin. Yapılan yanlışları söyleyen insanlar size saldırıyor gibi gelmesin. Genelde bu hataya düşülür. Onlar sizi geliştirecek olanlar onlara düşmanlık beslemeyin.

Deneyim kazandıkça olumsuz eleştirilerin azalıp  olumluların arttığını göreceksiniz. Yalnız o eşiği atlamayı bilin.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Hayatınızda kolaylıklar.

Anlaşılmayan ya da eksik kaldığını düşündüğünüz şeyleri mail yoluyla ya da aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Sevgiler…

Bir cevap yazın