Seo uyumlu web sitesi tasarımı nasıl yapılır? Seo uyumlu web tasarım nedir?

Seo uyumlu web sitesi tasarımı nasıl yapılır? Seo uyumlu web tasarım nedir?

Seo tüm internet sitesi sahiplerini için çok önemlidir fakat çoğu kişi arama motoru optimizasyonunun web tasarım sürecine de dahil edilmesi gerektiğini düşünmez.

İnternet siteniz dijital bir deryada varlığını sürdüren dijital pazarlama merkezinizdir. Web sitenizin en çok trafik aldığı yer organik aramalar olsaydı ne iyi olurdu değil mi?

Çoğu zaman internet sitesi sahipleri web tasarım yapılılırken ya da yeniden tasarım yaptırırken seo konusunu akıllarına getirmiyor. Ve ne yazık ki pek çok web site sahibinin seo ve dijital pazarlama cephesinde eksiklikleri çok büyük. Web siteleri çok parlak ve şatafatlı görünebilir fakat pazarlama istekleri web tasarım aşamasında iken olgunlaşmamışsa pazarlama maratonunda eksik bir bacak ile yarışmak durumunda kalabilirler. Ya da en son başa dönüp  seo uyumlu web tasarımını silbaştan yaptırmak zorunda kalabilirler.

Bu yazıda, Seo’nun web tasarım sürecinin ayrılmaması gereken bir parçası olduğundan ve bunun nasıl yapılması gerektiğinden söz edeceğiz. Organik arama pazarlaması ve satışları artırma amacıyla oluşturulmuş bir web sitesi sahibi olmak için ne yapmak gerektiğini ve mutlu ziyaretçiler yaratmanın arama motorları tarafından sizlere nasıl imtiyaz sağladığını anlatacağız.

Anlatımın bazı bölümlerinde dijital pazarlama yaptırmak isteyen bazı işletme sahiplerinin önüne çıkabilecek bazı tuzaklara da değineceğiz.

Seo dostu bir web sitesi geliştirme

Temel anlamda, seo uyumlu bir web sitesi, arama motoru örümceklerinin web sitesindeki sayfaları taramasına ve okumasına müsaade edebilen bir web sitesidir. Arama motorlarının içeriklerinizi zahmetsizce keşfetmesini ve anlamlandırabilmesini sağlamak, arama motoru optimizasyonunun birincil adımıdır.

Arama motorları bu görevleri yerine getirmek için web tarayıcılarını kullanırlar ve bizler arama motorlarını düşman gibi değil birlikte çalışmamız gereken iş arkadaşımız gibi görmeliyiz.

Seo uyumlu bir web tasarım yapmak, yaptığımız işleri ve tüm hizmetlerimizi tanıtabilmek için pür dikkat bir çalışma ve en baştan iyi bir planlama gerektirir. Bir çok kişi ya da işletme için bunu yapmak kolay olmayabilir. Tam olarak neler yaptığınızı yazıya ya da içeriğe dönüştürmek çoğu zaman zordur.

Bir pazarlama aracı olan web siteniz anlaşılabilir bir iş veya niş modeli ile güçlü bir dijital pazarlama planlaması üzerine oluşturulmalıdır. Anlaşılabilir olmayan bir planınız var ise bu kısımlar üzerine netleştirme yapmanız gerekir.

Yukarıda anlattığımız önemli şeylerin var olduğunu varsayarak yazıya devam edelim.

Seo uyumlu web tasarımın temelleri

 Arama motoru optimizasyonu iyi yapılmış bir sitenin web tasarım sürecini olumlu etkileyen bazı temel adımlar vardır.

Seo açısından alan adı

Sitenizde asıl alan adı olarak deneme.com’u kullanıyor olabilirsiniz. Birden fazla alan adı kullananlar da olabilir. Alan adınızın yaptığınız işi anlatabilen, anlamlı bir alan adı olması çok önemlidir. Tüm alan adı varyasyonlarınızın ve alt alan adlarının asıl siteyi gösterdiğinden ve sitenin tek bir standart sürümü olduğundan emin olmak gerekir.

“Alan adımız yazilimivar.com işimiz yazılımlar. Ankara’da faaliyetteyiz. Web hizmetleri sağlayan bir işletmeyiz. Tüm alt alan adlarımız 301 yönlendirmesi ile yazilimivar.com’a yönlendirilmekte. 301 ile yönlendirdiğimiz birkaç alan adı varyasyonumuz da bulunmakta.” Örnekten anlatmak istediğimi anlamışsınızdır umarım.

Anahtarkelime.com alan adına sahip olmanın arama motoru optimizasyonuna faydası olacağı düşüncesine aldanmayın. Local seo için biraz yardımcı olabilir. Ancak şaşkın bir işletme gibi görünüyor. Unutmayın arama motorları sizin müşteriniz değil satış yapmak için müşterilerinize de profesyonel görünmek zorundasınız.

Seo açısından barındırma (hosting)

Arama motoru optimizasyonu açısından hosting tercihiniz de önemlidir. Yavaş çalışan bir web sitesi ziyaretçilerinizi mutsuz edecektir. Barındırma hizmet sağlayıcınız sağduyulu olmalı hızlı hizmet verebilmelidir. Hosting sağlayıcınızın hedef kitlenizin bulunduğu lokasyonda hizmet üretiyor olması da sayfa hızınıza etki eden önemli bir faktördür.

Seo açısından cms ( İçerik yönetim sistemi )

İnternet siteniz için tercih edeceğiniz CMS (içerik yönetim sistemi) başarı oranınızı büyük oranda etkileyebilir. WordPress birçok senaryoda başarı sağlamıştır, fakat tek seçeneğiniz değildir. WordPress temel düzeyde arama motorlarının algılayabileceği bir platform olarak tasarlanmıştır. Bu tüm durumlarda wordpress’in en iyi seçeneğiniz olduğunu söylemek anlamına gelmiyor. Ancak birçok web sitesi sahibi için iyi bir başlangıç noktası oluşturabilir. Seçtiğiniz CMS’nin, seçtiğiniz web tasarım şirketini çalışmak istediği içerik yönetim sistemi olmasından bağımsız olarak sizin işiniz için uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz.

Seo uyumlu web tasarımda tarama ve erişilebilirlik

Seo’da ilk adımımız arama motorlarının web sitemizi tarayabilmesini sağlamak ve neyi nerede yaptığımızı anlayabilmelerine yardımcı olmaktır.

Endeksleme

Arama motorlarının web sitenizin içeriğini anlayabilmek için okumaları gerekir. Bu temel anlamda web sitenizin metinlerden oluşması gerektiği anlamına geliyor. Görseller, flash medya dosyaları veya videolar değil. Evet sürekli gelişen dünyada bile asıl içeriklerinizin metinlerden oluşması gerekiyor. Resimlerde önemli bir yere sahiptir fakat arama motorlarının hizmetlerinizi anlayabilmesi için metinlerinizin daha fazla yer kaplaması gerekiyor. Hatta resimlerinizin açıklamalarını dahi alt etiketleri ile belirtmelisiniz.

Görseller, pdf dosyaları vs. içerikler de önemlidir size önemli bir trafik kaynağı da sağlayabilir. Fakat bunların kolay keşfedilebilir ve dizinlere eklenebilir olması için metin açıklamaları bulundurması gerekir.

Bağlantı yapısı

İçeriklerinizin anasayfanızın haricindeki sayfaları da dizine eklenebilmesi için arama motorlarının tarayabileceği dahili bağlantılara da ihtiyaç vardır. Xml site haritaları gibi bazı araçlar arama motorlarının sayfalarınızı keşfetmesine yardımcı olur. Screaming frog gibi bazı yazılımlar web sitenizin arama motorları tarafından tarama yapılmasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Seo uyumlu web tasarımda bilgi mimarisi ve yapılandırma

Okuduğum bir makalede bir uzman dosya dolabı benzetmesi yapmıştı. Çok açıklayıcı olduğu için ben de kullanacağım. Web siteniz bir dosya dolabı, asıl kategorileriniz çekmeceler, alt kategorileriniz ise çekmecelerde bulunan dosyalar gibi düşünün.

 • Dosya dolabı; Web sitesi
 • Çekmeceler; Ana kategoriler
 • Klasörler; Alt kategoriler
 • Dosyalar; Sayfalar,Yazılar…

Örneğin sitemizin hizmetler adında bir çekmecesi var ve her hizmetin klasörlerde alt hizmeti bulunmakta. Sizin de sitenizin büyük ölçüde aynı olması gerekiyor.

Bu web sitenizde bulunan her şeyi kapsayan bir durumdur. Blog gönderileri, makaleler, hizmetler, sıkça sorulan sorular gibi tüm içeriklerinizi anlaşılır hale getirecek şekilde yapılandırmalısınız.

Bazı internet siteleri bu duruma daha komplike yaklaşırken bazıları daha yüzeysel yaklaşım sergileyebilir. Buradaki önemli olan şey içeriklere ulaşım ve keşfi mantıklı ve basit bir şekilde organize edebilmektir.

Ortalama üç ila dört seviyeli bir yaklaşım içeriğe dört tıklamayla ulaşabilmeyi sağlar ve keşfi kolaylaştırır.

Url’ler

Web sitesi içerisindeki sayfaların bağlamı nerede bulunduğu urller tarafından daha kolay belirtilebilir. İyi bir adlandırma kuralı arama motorları ve ziyaretçilerin sayfanın hangi kategoriye ait olduğunu (bağlamı) algılamasına yardımcı olur.

Aşağıda Hizmetler>Seo>Seo denetimi şeklinde kategorize edilmiş bir sayfanın url seti 2 değişik şekilde verilmiştir. Bunlardan biri anlamlı diğeri ise urlden anlam çıkaramayacağımız şekilde yapılmıştır.

Örnek1;

Yazilimivar.com

Yazilimivar.com/Hizmetler

Yazilimivar.com/Hizmetler/Seo

Yazilimivar.com/Hizmetler/Seo/Seo-denetimi

Örnek2;

Yazilimivar.com

Yazilimivar.com/S23/

Yazilimivar.com/S23/S1

Yazilimivar.com/S23/S1/75

Tabi ki ikinci örnekteki hatalı bir url yapısı. İlk url arama motoru ve ziyaretçilerin anlamlandıracağı şekilde yapılandırılmış fakat ikincisinde anlamlandırmak mümkün değildir.

Navigasyon (gezinme)

Web tasarımında gezinme de önemli bir yerde bulunmakta. Bir web sitesi iyi bir gezinme optimizasyonu yapıldığında her içeriğin ne hakkında olduğu bağlamı kolay anlaşılabilir olur. Url’ler xml site haritaları gibi çeşitli bileşenler ile birlikte çalışır.

Gezinme bir web sitesinin menüsünde daha fazlasıdır. Temelde düşünülmesi gereken ziyaretçilerin ilgilendiği hizmet ya da makale sayfasına nasıl gideceğidir. Gezinme bazı ekstra hizmetlerinizin farkındalığını artırmak için bir araç olabilir. Üstelik yalnızca metinsel olarak değil tüm sayfalarda bulunabilen şablonlu tasarım öğelerini de kullanabilirsiniz.

Bir süpermarkete girdiğimizde ihtiyacımız olan şeyleri bulabilmek için yönlendirme tabelaları ve işaretlerini kullanırız. İnternet siteleriniz de farklı değil. Bir ziyaretçi arama motorunda marka adınızı ararsa doğrudan ana sayfanızı görüntüleyecektir. Daha sonra ilgilendikleri hizmeti, makaleyi, içeriği bulmak için işaretlere yönlendirme tabelalarına ihtiyaç duyarlar. Aradıklarını kolaylıkla bulabilen ziyaretçiler sitenizi tekrar ziyaret etme ihtiyacı duyabilirler.

Bu konu hata yapmaya çok müsait olduğundan web sitenizi oluşturmadan önce muhtemel ziyaretçilerinizin nelere ihtiyaç duyabileceği konusunda dikkatlice düşünmek gerekiyor. Web siteniz ve tasarımı dijital pazarlama planlarınızdaki stratejiyi yürütmesi gereken en önemli bileşendir. Bu anlamda ziyaretçilerinizi anlamak çok önemli. Ziyaretçilerinizi anlayabilirseniz onların ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Navigasyonun – yönlendirmenin gerçek bir biliş seviyesine ihtiyaç duymaması gerekir (ziyaretçilerin düşünmesini gerektirmemeli).

Seo uyumlu web tasarımda sık karşılaşılan sorunlar

İçerikle ilgili olmayan arama motorlarının okumakta güçlük çektiği fakat size göre sorun gibi gözükmeyen birçok potansiyel sorun vardır. Örneğin;

Bulunamayan içerik

Sadece site araması ile bulunabilen içerik

Flash dosyaları, ses dosyaları, java programları, videolar

Ajaks ile yapılmış gösterişli site efektleri

Altalanlar; içeriğin kategorilere değil de altalan adı yaratarak ayrılması

Not: Google ajaks sayfaları okumakta çok iyi hale geldi fakat bazı içerikleri ajaks kullanarak gizli tutabilmek mümkün.

Not: Önemli bulduğunuz içeriklerin kolaylıkla anlaşılabilir ve keşfedilebilir olduğundan, sitenin genel yapısının mantıklı bir şekilde tasarlandığından emin olun.

Özet olarak

Bir ziyaretçinin ve bir arama motoru örümceğinin bir internet sitesine girdiğinde bir sayfaya geçmeden önce ne hakkında olduğu konusunda fikir yürütebilmelidir. Temel olarak seo’nuz (arama motoru optimizasyonunuz) bilgi mimarisi ve site yapınız tarafından ortaya çıkarılan bu temel üzerine kurulur.

Seo açısından mobil uyumlu tasarım

Akıllı telefonlar çağımızın en popüler cihazları ve internetteki ihtiyaçlarımızın büyük bir kısmını cep telefonları üzerinden karşılıyoruz. Arama motoru optimizasyonu yapılan siteler mobil düzenlerine dikkat edilerek tasarlanmalı (basit duyarlı-responsive bir web sitesi tasarımı değil.)

2020 yılında duyarlı-responsive tasarım yeterli değil. 2012 yılında duyarlı web tasarımın önemi hakkında konuşuyorduk. 8 yıl sonra olağanüstü teknolojik ilerleme ve sürekli gelişen mobil veri ağları potansiyel müşterilerinizle, ziyaretçilerinizle etkileşime geçebildiğiniz en önemli cihaz olarak akıllı telefonlar kullanılıyor.

Mobil arama sonuçlarında ilerleme kaydetmek ve mobil uyumlu tasarım oluşturabilmek için mobil ziyaretçilerin ihtiyaç ve isteklerini düşünmelisiniz. Ziyaretçilerin telefon ekranından yapabileceği şeyler ile bilgisayar ekranından yapabileceği şeyler arasında çok fark vardır. Web sitenize aldığınız dönüşümler bilgisayar ağırlıklı olsa da mobil uyumlu bir dokunuş çok fark yaratabilir.

Seo perspektifinden bakarsak , mobil uyumlu tasarımın bir sıralama faktörü olduğunu, mobil aramalarda arama motorlarının sıralamanıza mobil görünümüne göre karar verdiğini söyleyebiliriz.

Ancak en önemlisi  mobil uyumlu web tasarım potansiyel ziyaretçilerinizin sitenizi nasıl aradığı ve nasıl gördüğü ile ilgilidir.

Mobil ziyaretçiler için kullanıcı deneyimini iyileştirerek, trafik ve etkileşimlerinizi büyük oranda artırabilirsiniz.

Seo uyumlu web tasarımda sayfa hızı

İçinde bulunduğumuz mobil çağında diğer önemli faktör de sayfa hızıdır. Ziyaretçileriniz bazen sabırsız davranabilir hatta bazen de bağlantı hızları çok düşük olabilir. İnternet sitenizin sade ve ortalama bir tasarıma sahip olması seo uyumlu web tasarımda önemli bir bölümdür.

Başlangıç noktası olarak Google’ın mobil uyumluluk testini inceleyip deneyebiliriz. Mobil uyumluluk test aracı bize mobil hız, masaüstü hızı ve mobil kullanım kolaylığı hakkında bilgi veriyor. Ekstra olarak nasıl hızlandırma yapacağınıza dair raporlar da sunabilmekte.

Sayfa hızı ayrıca sitenizin nasıl oluşturulduğu ve barındırma hizmeti(hosting) sağlayıcınızın kalitesi ile de büyük oranda ilgilidir. Web tasarım yaparken mümkün olduğu kadar tek css ve tek javascript dosyası kullanılmalı. Kullanılan her ekstra kod, eklenti, görsel sayfa hızınızı düşürecektir.

Seo uyumlu web tasarımda kullanılabilirlik

Web tasarımda kullanılabilirlik saydığımız faktörlerin bir kombinasyonundan oluşur. Cihazlara özel tasarım, sayfa yükleme hızları, web tasarım kuralları ve ziyaretçileri dikkate alarak sezgisel yaklaşım.

Üzerinde durulması gereken önemli faktörler;

 • Sayfa düzeni. Önemli olan şeyler daha fazla öne çıkarılmalıdır.
 • Görsel hiyerarşi. En önemli görseller diğerlerinden daha büyük olmalıdır.
 • Ana sayfa ve gezinme. Ziyaretçiler için yönlendirme tabelaları.
 • Site içi arama. Siteniz büyümeye başladığında buna gerçekten ihtiyaç olduğunu anlarsınız.
 • Formlar. Formları kolaylıkla doldurulabilecek şekilde tasarlamanız, yapılandırmanız gerekir.
 • Web tasarım. Mükemmel bir tasarım her şeyi kolaylaştırır.

Yukarıdaki maddeler yalnızca yüzeysel bir değerlendirmeyi oluşturuyor. Bu konuda sürekli güncel kaynakları araştırmanız gerekir.

Seo uyumlu web tasarım ve içerik pazarlaması

Web sitenizde yapılması gereken hala yüzlerce iş var. İçerikleriniz potansiyel ziyaretçilerinizin organik aramalarında görünmeli onlara yardımcı olmalı onları belirli bir süre meşgul ettikten sonra satışa-hedefe dönüştürmelidir.

Sitenizin tüm bu ziyaretçi yolculuğunu tamamlayacak bir içeriğe ihtiyacı var. İçerik ve arama motoru optimizasyonu bu kısımda önemli bir yere sahip. Çünkü halihazırda bir şirket hizmeti bir internette var olan bir içerik arayan potansiyel ziyaretçilerinizin karşısına siz çıkarsınız.

Bu kısımda içeriğinizi satışa dönüştürmenin en iyi yolu bir pazarlama hunisi oluşturmaktır.

Farkındalık – başlangıç

Farkındalık yaratan içeriğiniz genellikle bloğunuz ya da bilgilendirici yazılarınız olacaktır. Bu bölümde ziyaretçilerin karşılaştığı sorunları algılamasına ve çözüm bulabilmesine yardımcı oluyoruz.

 • Blog yazıları
 • Bilgilendirici içerikler
 • Webinarlar
 • Kılavuzlar
 • Sss içeriği

Düşünme – orta kısım

Düşünme yani ziyaretçilerinizin sizin hizmet-ürün içeriğinizi başka hizmetlerle karşılaştırma kısmıdır. Bunlar ziyaretçilerin kolay kıyaslama yapabileceği pratik içerikler olmalıdır.

 • Vaka çalışmaları
 • Ürün veya hizmet sayfaları
 • Tanıtım videoları
 • Kullanma klavuzları

Dönüşüm – son kısım

Huninin bu kısmı dönüşüm yaratan kısımdır ve satışı nazik bir dille teşvik etmelidir.

 • Yorumlar
 • Görüşler
 • Kampanyalar
 • Ücretsiz deneme sürümleri
 • Ücretsiz danışmanlık

Ziyaretçilerinizin bu içerik türlerinin tamamını araştıracağını unutmayın. Bunların tamamında organik arama motoru sıralaması elde etmek değerlendirme ve dönüşüm adımlarına yardımcı olur.

Seo uyumlu web tasarımda sayfalar için seo

Seo uyumlu web tasarım yaparken anahtar kelimeler ve temel optimizasyon hakkında gerçekten sağlam bir temel oluşturmalıyız. Eğer her şeyi doğru bir şekilde yapılandırdıysak sayfaların optimizasyonunu yapmak daha kolay olacaktır.

Anahtar kelime hedefleme

Sağlam bir seo stratejisine sahip olduğumuzda anahtar kelimelerimizi sabitlemek nispeten kolaylaşır. Site hiyerarşisi için önceki örneklere bakarak anahtar kelime eklemek kolaydır. (ve genelde excel tabloları ile boğuşabileceğimiz alan burasıdır.)

-Hizmetler

–Seo

—Seo denetimi

Yazilimivar.com/hizmetler

Yazilimivar.com/hizmetler/seo

Yazilimivar.com/hizmetler/seo/denetim

Bu sayfaları örnek olarak kullanırsak geniş anlamlı anahtar kelimelerden daha özel anlamlı anahtar kelimelere doğru bir ilerleme gerçekleştirmemiz gerekir. Eğer local seo yapacaksak konumların kapsayıcılığını kullanabiliriz.

-Seo ajansı

-Ankara seo hizmetleri

-Mamak seo hizmetleri

Burada önemli olan seo uyumlu web tasarımı iyi yapılandırılmış bir sitenin size anahtar kelime belirleme stratejisinde iyi bir yol gösterici olacağıdır. Fakat her zaman araştırma ve metin yazarlığı yapmak zorundasınız. Geniş ve daha ayrıntılı kelimeleri hedefleyerek sağlam bir strateji oluşturabilirsiniz.

Html başlık etiketleri

<title> etiketi arama motoru sıralamanızı doğrudan etkileyebilen birincil etikettir. Esasında konumunuzu doğrudan belirleyebilen tek meta etiketidir.

Başlık <title> etiketi için en iyi uygulamalar:

 • Anahtar kelimenizin etiketin başında olması gerekir.
 • 50-60 karakter uzunluğu idealdir.
 • Anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanmak gerekir.
 • Marka adı, kategori gibi şeyleri ayırmak için “ – “ ya da “|”  gibi ayırıcılar kullanılması gerekir.
 • Tıklamalara ve potansiyel ziyaretçilerinize odaklanın.
 • Site genelinde kullandığınız dilden tasarıma tutarlı olun.

Bazen çok fazla optimize edilmiş sayfa başlıkları ile karşılaşabiliyoruz. Anahtar kelimeleri başlık etiketine(<title>) kullanmanızı tavsiye ediyoruz fakat başlıklar tıklama ve okunabilirlik tarafında zayıf kalmamalı. Arama motorları sıralamanızı yükseltebilir fakat içeriklerinizi insanlar ziyaret edecek bunu da unutmamak gerekir.

Meta açıklama etiketleri

Meta açıklamalar sıralamanızı doğrudan etkilemeyecektir. Fakat buradaki önemli noktayı gözden kaçırmamalıyız.  Meta açıklamaları arama motorları sonuçlarında o sayfanız için reklam-pazarlama içeriğinizdir. Meta açıklamaları size asıl tıklamayı kazandıracak olan şeydir. Ve elde ettiğiniz tıklamalar sıralamalarda yükselmenizi sağlayabilir. Sonuç olarak size daha fazla ziyaretçi kazandırabilir.

 • Meta açıklamaları yazarken;
 • Sayfanızın içeriğini doğru bir şekilde anlatın.
 • Sayfanızın reklamını yaptığınızı düşünerek hazırlayın.
 • Potansiyel ziyaretçilerinizin bu sayfayı neden tıklamaları gerektiğini düşünün.
 • Alakalı ve cümlelerin doğal yapısını bozmayacak anahtar kelime eklemeleri yapın.

Arama motorları sonuç sayfalarında ziyaretçilerin aradığı kelimeleri vurgulamakta. Tüm bunlarla birlikte sakın açıklamalarınızı spam içerikle doldurmayın, arama motorları bu durumu görmezden gelecektir fakat tıklama sayınızı azaltabilecek bir sonuç doğurur.

Ayrıca bazı durumlarda arama motorları meta açıklamalarınız yerine sayfanızda bulunan metin parçalarını kullanabilir. Kısa metin açıklaması sayfanızın tüm içeriğini kapsayamayabilir bu yüzden bu da aklımız da bulunsun.

Başlık etiketleri

Başlık etiketleri, sayfaların içerik yapılandırmasına yardımcı olur ve içeriğin hiyerarşisini gösterir. H1,H2,H3,H4 vb. başlık etiketlerinde bulunan metinler sıralamalarla (az da olsa) ilişkilidir. Fakat asıl önemli olan site yapısı, başlıklar, meta açıklamalar, içerik gibi perde arkasında yaptığımız hizalamalardır. Her şeyi sıraladığımızda, ziyaretçilerimiz için mantıklı bir gezinme, arama motorları için de içeriğimizi ve sitemizi kategorize etmesinde kolaylık sağlamış oluyoruz.

Başlık etiketlerini görsel anlamda da hizalamayı unutmayın. Yani sayfadaki H1 başlığı sayfadaki en büyük metin olmalıdır. İçeriği burada daha görsel hale getirerek anlaşılır hale getiriyoruz aynı zamanda da tasarım ve içeriği en iyi sonuçları vermesi için kombine ediyoruz.

Sayfa içeriği

İçeriklerimizin genel anlamda sayfamızın en önemli parçası olması gerekiyor. Buna değinmişken bazen bağlaç eksikliği, sürekli anahtar kelimelerin tekrar edilmesi, yazıyla alakası olmayan arama terimleri gibi eski çağlardan kalma seo teknikleri gözümüze çarpıyor. Bunların arama motoru optimizasyonuna kesinlikle bir faydası yok ve olumsuz bir kullanıcı deneyimi oluşturuyor.

Yazınızın ve diğer içeriklerinizin bağlamının açık olması gerekiyor. Url yapımız, gezinme araçları, sayfa başlıkları bu konuda bize yardımcı olmakta. Eşanlamlı kelimeler kullanarak dilin doğal akışını bozmadan yazılarımızı tamamlamalıyız.

Ziyaretçilerinizle etkileşim kuracak içerikler oluşturmaya gayret edin. Anahtar kelime kullanımına dikkat edin ve kesinlikle aşırı anahtar kelime kullanımından kaçının.

Sayfa içeriği hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Anahtar kelimeleri her fırsatta kullanın fakat aşırıya kaçmayın.
 • Başlık hiyerarşisi gibi sayfa yapısına etki eden şeylere dikkat edin.
 • İçerik hazırlarken cümlenin anahtar kelime ile başlaması olumlu bir seo sinyalidir(fakat anlamsız cümleler kurmayın lütfen).
 • Cümle yapısına göre eş anlamlı ya da alternatif bazı kelimeleri kullanmaya özen gösterin.

Zengin snippetler (schema işaretlemesi)

Zengin snippetler tıklama sayımızı artırabilecek güçlü araçlardandır. İnternet sitenizle alakalı olabilecek snippetleri schema.org adresinden öğrenebilirsiniz.

Seo uyumlu web tasarımda görüntü optimizasyonu

Görsel optimizasyon doğru yapılandırıldığında web sitenize önemli miktarda trafik getirebilir. Arama motorlarının görüntü içeriğini tanımlamalarına yardımcı olmak gerekiyor, bu nedenle optimizasyon çok önemli.

Örneğin google’da bağcıklı spor ayakkabı araması yaptığımızda bize resim sonuçları da göstermekte. Doğrudan resimlere tıklayarak çok fazla seçenek görebiliriz. Sonrasında resimlerden birine tıklayarak bir online ayakkabı mağazasına gidebiliriz. Görsel optimizasyon yapmak arama motoru sonuçlarındaki şansımızı arttırır.

Görsel optimizasyonunu herkesin kolaylıkla yapabileceği şekilde madde madde sıralarsak;

 • Resim-görsel adına görseli açıkça tanımlayan bir isim girmeli.
 • Alternatif metin kullanarak görsel içeriğini daha detaylı açıklamalıyız.
 • Görselleri sosyal medyada paylaşarak trafik sayımızı artırabiliriz.
 • Kolay yüklenebilir ve indirilebilir olması için optimum görsel seçeneklerini kullanmalıyız.
 • Xml site haritasına görsel ekleyebiliriz.

Görsel optimizasyon temel olarak kolaydır. Görsel adında ve alternatif metinde anahtar kelime bulundurmalıyız fakat spam olacak şekilde doldurmamalıyız.

Seo içerikler oluştururken genellikle karşılaşılan sorunlar

Yazılımı var’daki projelerde genelde ilk yaptığımız şey seo sorunlarını tespit eden bir seo denetimi yapmaktır. Tüm olasılıkları iyileştirmemiz çok mümkün olamasa da ortaya çıkan sorunları web tasarımcılarımıza iletebilmek için tespit edebilmemiz gerekir.

Mükerrer içerikler

Genelde iki tip yinelenen içerik oluyor. Birebir kopyalar ve kısmen kopyalar. Birebir kopyalar, içeriğin birden fazla yerde hiç değiştirilmeden kopyalanmış olanlar (bir siteden kopyalanan ya da aynı site içinde ayrı sayfalarda vs.). Kısmen kopyalar ise sayfaların-yazıların içerisinde bulunan bazı kısımların aynı olması durumu ( benzer hizmet sayfaları ya da e ticaret sitelerinde örneğin benzer model ayakkabıdan birden fazla olma durumu vs. ).

anahtar kelime yamyamlığı

Bu terim bir site içerisinde aynı anahtar kelimeleri hedefleyen farklı içerikleri-yazıları-sayfaları ifade eder.

Site mimarisini , hiyerarşisini oluştururken bu durumu dikkatlice planlamalısınız.

Yazı ile ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz her şeyi yorum bölümüne yazabilirsiniz.

2 Responses to Seo uyumlu web sitesi tasarımı nasıl yapılır? Seo uyumlu web tasarım nedir?

Bir cevap yazın